8 powodów, dlaczego waga się zatrzymała i nie spada.

Po kilku tygodniach, miesiącach waga się zatrzymała i nie chce spadać? Dlaczego mimo diety, waga stoi w miejscu?

Chcesz schudnąć 10, 20 kg? Być może jesteś na diecie, trzymasz się pewnych zaleceń, wszystko szło zgodnie z planem, aż do teraz. Mimo ciężkiej pracy i poświęceń, waga wydaje się utknąć w miejscu. Dlaczego tak się dzieje? To frustrujące, ale istnieje kilka powszechnych powodów, które mogą powstrzymywać Cię przed osiągnięciem swoich celów. W tym artykule omówimy 8 częstych przyczyn, dlaczego Twoja waga może być oporna na zmiany.

waga nie spada, co zrobić?

1. Zbyt mała kaloryczność diety

Jeśli Twoja dieta jest zbyt uboga w kcal, to znaczy jesz mniej niż 1500 kcal/dziennie, to z tygodnia na tydzień metabolizm zwalnia, a gospodarka hormonalna, jest coraz bardziej zaburzona. To oznacza, że spalanie tłuszczu jest utrudnione. Przestrzegam Cię przed dietami 800, 1000, 1200 kcal, to bardzo nie zdrowe i nie rozsądne. Zbyt niska kaloryczność może spowalniać tempo utraty wagi.

2. Za mało ruchu na co dzień

Aktywność fizyczna jest kluczowa dla utraty wagi. Jeżeli masz prace siedzącą, mało aktywności, robisz mało kroków na co dzień, to spalasz, wydatkujesz mało kcal. Jeżeli trzymasz się już dolnej, rozsądnej granicy kalorii na dzień, to warto zwiększyć aktywność fizyczną. Możesz dołożyć proste i szybkie ćwiczenia 3-4 x w tygodniu, lub codziennie wyjdź na 15-20 min. spaceru. Im więcej aktywności, tym szybciej waga ruszy z miejsca.

3. Stres i brak Snu

Stres i niedobór snu mają ogromny wpływ na hormony regulujące apetyt, gromadzenie się wody podskórnej i tempo spalania tłuszczu. Kiedy jesteś zestresowana lub niedospana, możesz odczuwać większy głód, apetyt, szczególnie w stosunku do niezdrowych przekąsek. Łatwo wtedy o podjadanie. Jak podjadanie, to i większe spożycie kcal i szansa na to, że nie jesteś już w deficycie kcal, przez co waga się zatrzymała. Jeśli masz możliwość, to spij 7-9 h, aby się wysypiać lub zadbaj o drzemki w ciągu dnia.

4. Rekompozycja sylwetki

Często osoby, które zaczynają przygodę z odchudzaniem, decydują się na treningi siłowe i dietę. Połączenie tych dwóch składników, oprócz pozbycia się tkanki tłuszczowej, również wpływa na budowa masy mięśniowej. Osoby początkujące w pierwszym roku ćwiczeń, mogą zbudować nawet ok. 8 kg mięśni. Być może jest tak, że efekty diety i treningów są, jednak waga tego nie wskazuje, ponieważ tracisz tłuszcz i jednocześnie budujesz mięśnie.

5. Jesz więcej niż Ci się wydaje

Chyba najczęstszy powód, dlaczego waga się zatrzymuje, to dlatego, że nie jesteś już w deficycie kcal. Czasem ludzie oprócz trzymania się posiłków wytyczonych w diecie, dodają masło na kanapki, łyżeczkę oliwy na patelnie lub sałatki, piją kawę z mlekiem, podjadają cukierki i ciasteczka. Drobne odstępstwa w ciągu dnia, mogą spowodować dostarczenie ok. 200 kcal więcej, na które pozornie nie zwracamy uwagi. W ten sposób zamiast jeść 1600 kcal dziennie, ktoś nieświadomie dostracza 1800 kcal, a to już powoduje wyjście z deficytu kcal i utrzymywanie wagi.

6. Masz źle obliczony deficyt kcal

Kolejna możliwość dlaczego, Twoja waga się zatrzymała, to źle obliczony deficyt kcal. Jeżeli ktoś zaczyna z wagą 100 kg i schudnie 15 kg, to przy wadzę 85 kg należy zrobić korektę, i ponownie obliczyć deficyt. Prawdopodobnie po utracie 15 kg, należałoby jeść mniej kcal, aby nadal chudnąć. Czasem ludzie również przeceniają swoją aktywność fizyczną, przez co w kalkulatorach kcal, dokonują złego wyboru aktywności i jedzą za dużo, aby chudnąc. Tak przy okazji, to przypomnę, że prosty i darmowy kalkulator kalorii, znajdziesz na karolpieczka.pl.

7. Zbyt długo jesteś na redukcji

Wspominałem już o tym w tym wpisie, że jeśli zbyt długo jesteś na redukcji, ciągiem notujesz spadek wagi, to znaczy, że jesteś w deficycie, wszystko jest okey, jednak Twój metabolizm zwalnia, a gospodarka hormonalna kuleje. Często zalecam moim podopiecznym, aby po 2-3 miesiącach redukcji, w zależności od samopoczucia, zrobić przerwę w diecie. To znaczy, przez 3-4 tyg. wyjść na zero kaloryczne i dać odpocząć organizmowi od deficytu. Po takim zabiegu, z powrotem wejść na deficyt kcal i waga, dalej zacznie spadać.

8. Jesz więcej w weekendy

Czasem obserwuje ludzi, którzy przez 5 dni w tygodniu są mistrzami diety, trzymają się skrupulatnie, jakby od tego zależało ich życie, a przychodzi weekend i się zaczyna, taniec pingwina na szkle. Obżarstwo w weekendy, jedzenie, picie i dostarczanie 2-3 tys. kcal ponad program, może zaprzepaścić 5 dni starań i deficytu. Przez to średnia tygodnia, 7 dni, wychodzi większa, niż zakładasz.

Podsumowanie, dlaczego waga ustała.

  1. Zbyt mała kaloryczność diety
  2. Za mało ruchu na co dzień
  3. Nadmiar stresu i za mała ilość snu
  4. Rekompozycja sylwetki
  5. Jesz więcej, niż Ci się wydaje
  6. Masz źle obliczony deficyt
  7. Zbyt długo jesteś na redukcji
  8. Jesz więcej w weekendy
8 powodów, dlaczego waga nie spada. Teraz już wiesz!

To częste problemy podczas odchudzania, ale zrozumienie przyczyn może pomóc Ci znaleźć rozwiązanie. Jeżeli wpis Ci się podobał, to podaj go dalej, w ten sposób pomagamy innym, zadać o zdrowie i sylwetkę.

Przypominam również, że w opisie mojego profilu na FB, IG, TT, YT, możesz zapisać się na DARMOWY cykl szkoleń, które pomogą Ci ograniczyć głód, chęć na słodycze i podjadanie. Poznasz najlepsze sposoby na redukcje i mity na temat odchudzania. Do zobaczenia na szkoleniu.

Ja nazywam się Karol Pieczka, jeśli masz jeszcze pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy w swojej drodze do utraty wagi, to napisz do mnie. Udowodnię Ci, że dieta to nie kara, można jeść wszystko i chudnąc. Pozdrawiam, cześć!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *