Jak przestać podjadać? 6 wskazówek
Jak przestać podjadać słodycze? Co powoduje podjadanie? Jak zwalczyć podjadanie? 6 prostych wskazówek, które pomagają moich podopiecznym.
Nikt nie lubi mówić o swoich słabościach, jednak oboje dobrze o tym wiemy, że przekąski tak czy inaczej mają wpływ na naszą sylwetkę. Przeważnie niekorzystny… Dlatego dzisiaj podam Ci kilka wskazówek i przyczyn dlaczego tak się dzieje, że mamy czasem ogromne pragnienie na coś słodkiego, szybkiego i niekoniecznie zdrowego. Na końcu również powiem jak zachować się w takich sytuacjach kiedy ulubiony wafelek, batonik patrzy prosto na Ciebie.
Podam 6 punktów, przyczyn, z powodu których podjadamy. Jest to fragment mojego poradnika “rozwiązanie na podjadanie”, w którym zawarłem jeszcze więcej prostych, konkretnych rad. Wiedząc to i wdrażając zmiany jesteś w stanie zniwelować swoje łaknienie do minimum. Dodam też na początku (aby poźniej się nie powtarzać i przypominać), że za uczucie głodu lub sytości odpowiadają głównie hormony takie jak grelina, które odpowiada z uczucie głodu i daje znak organizmowi kiedy trzeba zjeść i leptyna, która odpowiada za uczucie sytości. Kluczem by przestać podjadać jest równowaga między nimi. Oczywiście cała masa innych hormonów również wpływa na to pośrednio. Dobrze więc przejdźmy do rzeczy. Zaczynamy!
1. Jesz za mało
Na początek taki banał, jednak często widzę jak ludzie stosują diety bardzo rygorystyczne, z za dużym deficytem kalorycznym. Jedzą mniej niż 1500 kalorii w ciągu dnia a to szybko prowadzi do niedoborów, osłabienia i zaburzeń hormonalnych. W konsekwencji organizm tak bardzo domaga się jedzenia, energii, że woła a pożywienie, najlepiej szybkie.
2. Nudzisz się
Śmiem twierdzić, że to najczęstszy powód podjadania u ludzi. Kiedy nie masz co robić i szukasz zajęcia to udajesz się do kuchni by chociaż zerknąć do lodówki. Jak już jesteś w kuchni okazuje się, że masz coś smacznego schowane w szafie i baaachh! Zaczynasz jeść. Ręce masz zajęte, buzie też więc już się nie nudzisz. Rozwiązanie? Zajmij się czymś co lubisz, jednocześnie Cię angażuje na tyle, by nie myśleć o jedzeniu! Na pewno miałaś już taką sytuacje, że jak grałaś w grę, karty, pracowałaś, to nawet przez myśl Ci nie przejdzie podjadanie.
3. Nie jesz regularnie
Badania i moje doświadczenie mówi o tym, że osoby, które mają zachowany swój cykl posiłków w ciągu dnia, nie potrzebują podjadać. Organizm szybko się przyzwyczaja do regularności i wie, że za moment, jakiś czas dostarczysz mu pożywienie, energię więc nie domaga się między posiłkami. Uwaga! Mówiąc regularnie, nie mam na myśli 5 posiłków co 3h… to mit! Możesz jeść 2 lub 3 i też będzie okey. Jednak regularność już ma znaczenie. Dlatego jedz co 3-5 h, by nie doprowadzać do dużego głodu. Na przykład zawsze jesz o 8:00, 13:00 i 18:00. Tak każdego dnia.
4. Jesz źle zbilansowane posiłki
Często ludzie spożywają posiłki głównie bogate w węglowodany. To znaczy jedzą najwięcej chleba, makaronu, ryżu, ziemniaków, płatków a zdecydowaną mniejszość w posiłkach stanowi białko i tłuszcze. A to właśnie białko i tłuszcz głównie odpowiada za poziom naszej sytości, najedzenia i czasu gdy nie czujemy się głodni. Jedz więcej mięs, ryb, nabiału, jaj. Tłuszcze wpływają również znacząco na gospodarkę hormonalną czy chęć podjadania.
5. Nie wysypiasz się
Przypadłość XXI wieku prawda? Nie mamy czasu się wyspać, odpocząć i odpowiednio zregenerować. Na ten temat mógłbym napisać kolejny artykuł, jednak skupię się tu na podjadaniu w związku ze zbyt małą ilością snu. Zaniedbanie tego aspektu bardzo mocno rozstraja gospodarkę hormonalną. Poziom leptyny spada co powoduje ciągotki na podjadanie i szybkie zakupy produktów wysokokalorycznych.
6. Smakołyki w polu widzenia
Tak jak żartobliwie wspomniałem na samym początku, kiedy je widzisz to one widzą Ciebie a ochota rośnie! Dlatego unikaj trzymania przekąsek w domu lub zwyczajnie ich nie kupuj. Myśl kiedy nie masz nic słodkiego w domu może i jest drażniąca ale skutecznie zapobiega podjadaniu.
Podsumowanie:
Widzisz więc, że wymieniłem tu sporo aspektów, punktów o które warto zadbać, by nie wpaść w pułapkę podjadania. Jest oczywiście jeszcze wiele innych powodów, które mogą wpłynąć pośrednio lub bezpośrednio na głód i podjadanie. Opisałem je w rozbudowanym poradniku “rozwiązanie na podjadanie“.
Nie pozwól, by jeden z tych punktów wpływał na Twoje samopoczucie i niechcianą chęć, jedzenia między posiłkami. Znasz już przyczyny, więc teraz możesz krok po kroku, wprowadzić zmiany i wyeliminować jedną przyczynę po drugiej.
Trzymam za Ciebie kciuki a w razie pytań czy potrzebnego wsparcia wiesz do kogo się odezwać. Codzienną dawką wiedzy, ciekawostek, doświadczenia dzielę się również na moich portalach społecznościowych.
Bardzo pomocne są Twoje uwagi za które serdecznie dziękuję.
Czyżbym żałowała że zbyt późno trafiłam na Twojego bloga i media społecznościowe? Coś mi się wydaje, że tak 🙂
Dzięki bardzo za wytłumaczenie. Bardzo pomocne Twoje rady.
Bardzo cenne wskazówki,o większości wiedziałam,ale znowu wpadło coś nowego.
Człowiek uczy siè przez całe życie.
Wszystko się zgadza u mnie to wszystkie przyczyny jakie napisałeś 🙈
Twoje diety łatwo wprowadzić w życie są smaczne,proste i szybkie.Stawiasz na język który szybko dociera do odbiorcy.Warto słuchać Karola bo ma b.b dużą wiedzę odnośnie żywienia i suplementów.Dzieki twoim darmowym szkoleniom ,darmowym poradnikom odchudzanie jest łatwiejsze.Jestes s u p e r😊Schudłam 3,kg przez 2m-ce na diecie luźna szama.Dziekuje 😊👍