Co najlepiej jeść przed i po treningu?

Temat ten jest przez wielu uważany za klucz do skutecznego kształtowania sylwetki. Jeżeli jesteś osobą, która uprawia sport, ćwiczy i dba o zdrowe odżywianie to ten temat jest dla Ciebie. 

Współpracuje na co dzień z wieloma osobami, prowadzę aktywnie social media i często spotykam się z pytaniem: “Co najlepiej jeść przed i po treningu?” Kwestia bardzo ważna… ale czy na pewno?! O tym dowiesz się z tego wpisu. Jestem przekonany, że możesz być szczerze zaskoczony!

Odżywianie okołotreningowe. Jest wiele mitów na ten temat, chociaż prawda jest taka, że kilkanaście lat temu sam w część z nich wierzyłem. Okno anaboliczne, jedzenie zaraz po treningu, bo wtedy najlepiej się przyswaja i dużo węglowodanów, by nie doprowadzić do katabolizmu to MIT! Przejdźmy od razu do konkretów…

Fakty są takie, że nie ma większego znaczenia co zjesz przed treningiem i po, ponieważ dużo ważniejszy jest ogólny bilans jedzenia z całego dnia. Okno anaboliczne trwa nawet 2 dni, a nie 2 godziny. Ćwiczenie na czczo też jest w porządku, jeżeli dobrze się czujesz na treningu! 

Po 2 godzinach większość pożywienia w żołądku będzie strawiona a wtedy najlepiej, komfortowo i wydajnie się ćwiczy.

W zasadzie po tych informacjach mógłbyś już zakończyć czytanie. Jednak są pewne wyjątki, które wpływają na posiłek przedtreningowy. Pewnie zdarza Ci się, że nawał pracy i zadań do zrobienia wpływa na to, że nie masz czasu zjeść ok. 2h przed treningiem posiłku i co wtedy?! Co w takiej sytuacji?

Jedzenie dużego, pełnowartościowego posiłku bezpośrednio przed, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze z braku czasu a po drugie znacznie obciąży to Twój układ pokarmowy i zaangażuje cały organizm w trawienie tego posiłku.

Jeśli przykładowo została Ci tylko godzina do treningu, to dobrym rozwiązaniem są posiłki płynne (shake) lub mniejsze objętościowo. Może to być np. kanapka z serem, szynką i jajkiem lub shake, banan i masło orzechowe.

Zostało Ci 10, 15 minut? Proponuję same węglowodany np. owoce, słodycz, przekąska. Osobiście w takim wypadku najczęściej jem banana, baton proteinowy, żelki, czekoladę.

Trening zrobiony i co dalej? Co zjeść, aby dobrze odżywić nasz organizm? Tak jak wspominałem na początku wpisu. Posiłek pełnowartościowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Wcale nie musisz jeść bezpośrednio po treningu czy spieszyć się do domu. Organizm zawsze ma zebrane zapasy, które zaczyna zużywać i posłusznie poczeka, aż zjesz. Możesz zjeść nawet kilka godzin po treningu i nic się nie stanie. Mięśnie nie maleją, jedynie co może być wyzwaniem to rosnący głód. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Oczywiście wskazówki te przede wszystkim dotyczą osób zdrowych. Jeżeli jednak masz wyzwanie czy problem zdrowotny, który wpływa na to co możesz jeść a co lepiej unikać to koniecznie skontaktuj się ze mną.

Widzisz więc, że “nie taki diabeł straszny…” i jeszcze raz powtórzę, że najważniejszy jest ogólny bilans składników, kalorii w ciągu dnia. Jeżeli będziesz o to dbał to i trening będzie efektywny.

Jedyną kwestią na którą warto zwracać uwagę to czas posiłku przed treningiem. Jego objętość i skład będzie determinował Twoje samopoczucie na sali treningowej. Jeżeli tego nie będziesz przestrzegał to organizm szybko Ci o tym przypomni podczas ćwiczeń. Na przykład odruchami wymiotnymi lub bólem żołądka. To normalny mechanizm organizmu, który chce pozbyć się treści żołądkowej w celu zmniejszenia wydatkowania energii na trawienie.

Tym miłym akcentem zakończymy. Teraz już z pewnością wiesz, co jeść przed i po treningu. Jeżeli masz pytania dot. tego wpisu lub z zakresu odżywiania czy treningu to wiesz do kogo się odezwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *