Co zrobić jak waga się zatrzymała na diecie?
Jesteś na diecie, odchudzasz się i schudłaś już kilka kg, ale teraz waga się zatrzymała. Starasz się, jesz zdrowo, być może nawet ćwiczysz, ale waga nie chce spadać. To może być zniechęcające prawda?
Napisałem już wpis: “8 powodów, dlaczego waga się zatrzymała“, jednak w tym wpisie, dowiesz się co możesz zrobić, aby waga ruszyła z miejsca.
Dlaczego waga się zatrzymuje?
- Zbyt mała kaloryczność diety
- Za mało ruchu na co dzień
- Nadmiar stresu i za mała ilość snu
- Rekompozycja sylwetki
- Jesz więcej, niż Ci się wydaje
- Masz źle obliczony deficyt
- Zbyt długo jesteś na redukcji
- Jesz więcej w weekendy
Posłuchaj mnie na Spotify:
Powodów może być mnóstwo, jednak większość z nich sprowadza się do jednego problemu: Nie jesteś w deficycie kalorycznym. Spożywasz więcej kalorii, niż Ci się wydaje, dlatego organizm “nie spala” tkanki tłuszczowej.
Co zrobić jak waga się zatrzymała? 7 wskazówek:
- Oblicz ile kcal jeść, aby chudnąć – Sprawdź jeszcze raz, ile kalorii potrzebujesz, aby chudnąć. Możesz to zrobić na mojej stronie karolpieczka.pl/kalkulator-kcal. Ważne, aby nie przeceniać swojej aktywności fizycznej. Często ludzie myślą, że robiąc 10 000 kroków dziennie i 2-3 treningi w tygodniu mają wysoką aktywność. No nie… To jest aktywność “Średnia”. Lepiej zaniżyć aktywność, niż zawyżyć i jeść za dużo.
- Zmniejsz ilość kcal – Jeżeli od 3 miesięcy chudniesz, a teraz od 1-2 tygodni się zatrzymała, to warto jeszcze raz obliczyć ile kcal jeść, o czym pisałem wyżej, bo może okazać się, że mając już 10 kg mniej niż na początku diety, potrzebujesz jeść już mniej kalorii, aby nadal chudnąc. W skrócie, możesz zmniejszyć ilość dostarczanych kalorii o 200-300 kcal. Pod warunkiem, że masz z czego “obcinać” kalorie, bo nie polecam jeść mniej, niż 1500 kcal.
- Ukryte kalorie – Jesz więcej kalorii, niż Ci się wydaje. Tak jest najczęściej. Ludzie zapominają, że mleko do kawy, masło na kanapkę, oliwa do sałatki, olej do smażenia, warzywa, owoce, soki, też mają kalorie, przez co nieświadomie jedzą więcej, niż zakładali.
- Przerwa od odchudzania – Czas zrobić przerwę od diety i odchudzania, aby przyspieszyć metabolizm. Jest coś takiego jak Adaptacja Metaboliczna, w skrócie chodzi o to, że organizm spowalnia metabolizm, przyzwyczajają się do diety niskokalorycznej, którą utrzymujesz, przez kilka miesięcy. Najczęściej polecam moim podopiecznym po 3-4 miesiącach odchudzania, zrobić przerwę.
- Jak zrobić przerwę od odchudzania? Jeszcze raz obliczasz ile kcal jeść, aby UTRZYMAĆ masę ciała. Możesz to zrobić, na karolpieczka.pl/kalkulator-kcal, zaznaczając cel “chce utrzymać”. W praktyce zaczynasz jeść więcej z dnia na dzień o 300-500 kcal i trzymasz się tego przez 3-4 tygodnie. Po tym czasie utrzymania wagi, odpoczynku od deficytu kalorycznego, z powrotem wracasz na deficyt i dalej chudniesz.
- Zwiększ aktywność – Masz mało ruchu na co dzień? Trzymasz się diety 1500-1600 kcal i waga stoi w miejscu, albo spada bardzo wolno? Możesz zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dodatkowy spacer, bieżnia, bieganie, trening, może zwiększyć ilość spalanych kalorii, tym samym pogłębić deficyt kaloryczny.
- Waga to nie tylko tłuszcz – zastój 1-2 tygodnie wagi, to normalna sprawa. Na ogólną masę ciała wpływa miesiączka, retencja wody podskórnej, nawodnienie, treść jelitowa i żołądkowa, stany zapalne w organizmie, choroba, brane tabletki, brak snu itd. Jeśli jesteś pewna, że trzymasz się odpowiedniej kaloryczności, to zważ się ponownie za kilka dni i waga powinna ruszyć w dół.
- Pomiary sylwetki – Waga to nie tylko tłuszcz, to już wiesz, dlatego warto co 2 tygodnie robić również pomiary obwodów sylwetki, np. brzucha. W ten sposób nawet jeśli chwilowo, nie widać postępów na wadzę, to widzisz spadek w centymetrach. To znaczy, że wszystko jest okey.
Teraz już wiesz co zrobić, gdy waga się zatrzymała.
Więcej takich konkretnych wskazówek, możesz poznać na darmowych szkoleniach, które prowadzę co jakiś czas. Zapisz się na bezpłatne szkolenia i przyspiesz swoje odchudzanie. Dowiesz się jak ograniczyć apetyt, co jeść, a czego unikać i poznasz najlepsze sposoby na płaski brzuch.
Zdrowe odchudzanie, to…
Spadek masy ciała 0,5 – 1 kg na tydzień. To oznacza, że chudnąć -4 kg w miesiącu, to dobry wynik. Często pokazuję moich podopiecznych, którzy chudną -8 kg w miesiącu, jednak fakt jest taki, że startujemy z wagi ponad 100 kg! Im większa nadwaga, tym szybciej się chudnie.
Podczas odchudzania, waga nie spada liniowo w dół. Wpływ wody w organizmie, treści jelitowej itd. powoduje, że waga się waha. Czasem mamy gorsze dni, tygodnie i zjemy więcej, niż trzeba, to również normalne.
Daj sobie czas, weryfikuj postępy co 2 tygodni i nie rezygnuj ze swojego zdrowia… Trzymam za Ciebie kciuki.
Pozdrawiam Karol Pieczka
Ps. Jeżeli wpis Ci się podobał, to prześlij go dalej! W ten sposób pomagamy innym.
Super porady